[8.3] Hakan Akben: Hayat bir maraton, sprint değil.

Pazarlama uzmanı Hakan Akben ile hayattaki prensipler, koşunun ve yüzmenin hayatla ilişkisi ile ilgili bir sohbet gerçekleştirdik.

Hakan Akben

Hakan Akben’le sohbetimizin tamamı

Hakan Akben’le sohbetimizden alıntılar

Prensipler bir anda ortaya çıkan şeyler değil. Ve aslında zamanla da değişmesi gerek şeyler olduklarını düşünüyorum. Ama ana yasamızın ilk üç maddesi gibi değişemez maddeleri vardır. Ben de insanın hayatında değişmezleri olduğuna inanıyorum. Birincisi kendini tanı, ikincisi kendini kabullen ve üçüncüsü garantici olma.

Garantici olma bakış açısı beni çok limitliyor. Ben bu işi yaparsam kesin para kazanacak mıyım? Bu kişi ile birlikte olursam hayatım kesin iyi olacak mı? İnsanın başına ne geliyorsa bu garanticilik, istifçilik kafasından geliyor. Oysa ki bunlar da birer yük.

Basit başlama meselesi: benim başlangıçlarım çok görkemli olurdu. Youtube’da hiç videodan yok, Seth Godin videosu koyuyorsun. Manyaklık! Doğru düzgün video yok Serhat Kuzuloğlu ile 17 bölümlük röportaj yapıyorsun. Sonra ne oluyor ? Devamını getiremiyorsun. Çünkü komplex düşünerek bir işe başlıyorsun bütün enerjini gücünü o mükemmel şeyi orataya çıkarmakla harcıyorsun. Devamını getirecek hevesin, gücün kalmıyor. Bu yüzden basit düşünerek başlamak lazım.

Yaşam ve iş dünyası ile ilgili öğrendiğim, fark ettiğim bir çok şeyi koşarken ve yüzerken öğrendim.

Hayattaki en büyük eksikliklerimden bir tanesi sabırsızlıktı. Belki hala bazı konularda sabırsızım ama koşmak bana sabırlı olmayı öğretti. Koşmaya sadece o felsefeyi öğrenmek ve sabırlı olmak istediğim için başladım.

Büyük hedeflerle başlamak yerine o koca hedefi bir vizyon, büyük bir hayal olarak, ulaşmak istediğim bir güzellik olarak göreyim onun önündeki küçük hedefleri belirleyip adım adım o hedeflere doğru yürüyim kafası.

Koşu, yüzme ve iş dünyasındaki dinamiklerin aynı olduğunu farkettim. Hayat bir maraton, sprint değil.

Hakan Akben’in Önerdiği Kitap