[4.2] Kerem Okumuş: “Dünya problemlerini şirketler çözebilir.”

5 KİŞİ Podcast’in dördüncü sezon ikinci bölümünde Boğaziçi Üniversitesi’nde Redbull Basement Festival’de S360 kurucusu ve genel müdürü Kerem Okumuş’u konuk ettik.

Kerem Okumuş kimdir?

Kerem Okumuş, profesyonel hayatının ilk 20 senesinde sivil toplum kuruluşlarında, uluslararası örgütlerde yüksek bütçeli projeleri hayata geçiriyor. (REC, Dünya Bankası gibi kurumlarda çalışıyor.) Devletlere bakanlık düzeyinde iklim değişikliği konusunda danışmanlık veriyor, projeler geliştiriyor.

Bu 20 senenin sonunda asıl etkinin iş dünyasından geleceğini fark ederek, kurumlara sürdürülebilirlik danışmanlığı veren S360 şirketini kuruyor, Türkiye’nin en önde gelen holdinglerine danışmanlık veriyor. Turkcell Diyalog Müzesi’ni kuruyor. Sürdürülebilir giyim markası reflect’in ve sürdürülebilir tarım yapan Geleneksel Pazar’ın etki yatırımcısı. Kerem gerçek anlamda bir “değişim ajanı” (change agent)

Kerem Okumuş’le neler konuştuk?

  • Harcanan milyarlarca dolara rağmen neden sivil toplum kuruluşları ve uluslararası örgütler dünya problemlerini çözemiyor?
  • İş dünyası bu problemlerin çözümü için nasıl kritik bir rol oynuyor? “Benefit Corporation”lar kimler? Fayda sağlayan şirket ne demek?
  • Turkcell Diyalog Müzesi’ni nasıl kurdu? Nasıl bir iş modeli var? Nasıl bir etkisi var? Etki ölçümlesini nasıl yaptılar?
  • Yeni nesil dünyaya anlam katan şirketlerde çalışmak istiyor.” diyoruz. Bu yeni neslin ne yapmasını öneriyor?
  • Üniversitede istediği herhangi bir dersi verebilecek olsaydı nasıl bir ders vermek isterdi ve neden?
  • Sürdürülebilir giyim markası (benim de kurucu ortaklarından olduğum) reflect‘e neden yatırım yaptı?
  • Garip bir totemi, alışkanlığı var mı?
  • Türkiye’de herkesin telefonunun arkaplanına istediği herhangi bir şeyi yazabilecek olsa ne yazardı?

Kerem Okumuş’un en fazla hediye ettiği kitap

Limits to Growth – Donella Meadows
“Ekonomik Büyümenin Sınırları”

Kerem Okumuş’un herkesin cep telefonunun arka planına yazmak istediği şey: