[5.2] Duygu Özdemir: “Ait olmayı reddediyorum.”

5 KİŞİ Podcast’in beşinci sezon ikinci bölümünde 1kitap.1mekan kurucusu Duygu Özdemir’i konuk ettik.

Duygu Özdemir kimdir?

1992 İstanbul doğumlu olan Duygu Özdemir Sainte Pulcherie Fransız Lisesi’nde eğitim gördükten sonra, hem edebiyata olan tutkusu hem de fransızcaya olan ilgisiyle beni Galatasaray Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Şimdi Bilgi Üniversitesi’nde Kültürel İncelemeler üzerine yüksek lisans yapıyor. Okuma ve yeni yerleri keşfetme tutkusuyla kurduğu 1kitap1mekan instagram hesabını yönetiyor.

Duygu Özdemir’le neler konuştuk?

  • Kitap okuma alışkanlıkları nasıl? Ne sıklıkla okuyor? Aynı anda kaç kitap okuyor? Okuduğu kitabı bir daha okuyor mu? Altını çizerek mi okuyor? Bir kitaba başladığında mutlaka bitiriyor mu? En fazla geriye dönüp baktığı kitap hangisi? Bir kitabı en fazla kaç kere okumuştur?
  • 80 binden fazla takipçisi var. Hiç takipçi kaygısı oldu mu? Topluluğuyla nasıl bir ilişki kurduğunu düşünüyor? 
  • 1kitap1mekan yolculuğunun en başında hayal kurdu mu? Neyin hayalini kurdu? Ne hayalini kurduğu gibi oldu, ne olmadı? Neye “iyi ki” neye “keşke” diyor? 1kitap1mekan hayatında nerede duruyor? En büyük hayali ne? 
  • Introvert mü? Extrovert mü? (İçine kapanık mı? Dışa dönük mü?)
  • Mutluluğumuzu, huzurumuzu en fazla etkileyenilişkilerimiz, ilişkilerimizden beklentilerimiz, beklentilerin bizde bıraktığı etkilerle ilgili ne düşünüyor?
  • Dünyada “inanç” nereye evriliyor? Din ve inanç birbirinden ayrı şeyler mi?
  • Murathan Mungan’ın en içine dokunan cümlesi ne? 
  • Hayatının son 3 senesinde nelere daha fazla “Hayır” demeye başladı? 
  • En fazla hediye ettiği kitap hangisi ve neden? 
  • Türkiye’de herkesin akıllı telefonunun arkaplanına istediğin herhangi bir şeyi yazabilecek olsaydın ne yazardı? 

Bölümde konuştuğumuz kitaplar

Takım kurmak, topluluk oluşturmakla ilgili Seth Godin’in “Takım Oyunu” kitabından okuduğumuz bölümler

–  “Takımı büyütmek, daha çok üye kazanmak bir şeyi insanlar arasında olabildiğince yaymak caziptir. ANCAK daha sıkı bir takımın etkileriyle yan yana konduğunda bu soluk kalır.”

– “Daha fazla arkadaş, daha fazla takipçi egonuz için iyi olabilir, ancak hiçbir şekilde bir başarı ölçüsü değildir.” 

– “Büyük liderler herkesi memnun etmeye çalışmazlar. Büyük liderler, takımı biraz daha genişletmek için mesajlarını sulandırmazlar. Aksine, şevkli, birbirine bağlı bir takımın daha büyük bir takımdan çok daha güzel olacağının farkındadırlar.”

Oruç Auroba’nın “ile” kitabından ilişkilerle ilgili okuduğumuz bölüm

“Hiçbir ilişki eksik değildir-her ilişki , o kadarıyla , o biçimiyle , o süresiyle , tamdır.Ama her ilişkinin farklı girdi-çıktıları, düzensiz bir çeperi, değişken yoğunlukta bir içeriği vardır: Bu anlamda da, hiçbir ilişki , ‘son’una kadar ‘tamam’ değildir-her ilişki ‘tamam’ lanmadan biter.Ama, her ilişki , o iki kişinin her karşı karşıya gelişlerinde , yeniden başlar-ve, ayrılmalarıyla, yeniden, biter.İşte:tamdır her ilişki-‘tamam’ lanmadan tamamlanır…” 

Duygu Özdemir’in en fazla hediye ettiği kitap

Duygu Özdemir’in herkesin telefonunun arkaplanına koymak istediği söz:

Herkes seçimleridir.