Okullar Yaratıcılığı Öldürüyor

5 KİŞİ Komünitesi*yle beraber 24 Haziran 2020 saat 22:00’de Zoom üzerinden tüm zamanların en fazla izlenilen Sir Ken Robinson’un “Okullar Yaratıcılığı Öldürüyor.” TED konuşmasını tartışıyoruz.

Sir Ken Robinson, yaratıcılığı (baltalamaktan ziyade) besleyen bir eğitim sistemi yaratma ülküsünü eğlenceli ve son derece sürükleyici bir üslupla bizlerle paylaşıyor.

Eğitim konusu benim için tek bir buluşmada konuşup bitiremeyeceğimiz kadar büyük bir konu. Tartışmamızı zenginleştirecek ilgili diğer TED konuşmalarını da aşağıda paylaşıyorum. Bu konuşmalardan bazılarını ilerleyen buluşmalarda ana içerik olarak seçebiliriz.

EK KAYNAKLAR

  1. 5 KİŞİ Podcast’te ağırladığımız Eğitimpedia ve Fide Okulları kurucusu Ali Koç’la çektiğimiz bölüm ve bölüm notları bu konuyla birebir örtüşüyor. Mutlaka bakmanı öneriyorum.

2. Ken Robinson’ın diğer TED konuşmaları

Sir Ken Robinson, 2006 yılında yaptığı efsane konuşmasının devamını getiriyor, standardize okullardan, çocukların doğal yeteneklerinin gelişebileceği ortamlar yaratarak, kişiselleştirilmiş eğitime radikal bir geçiş savunuyor.
Sir Ken Robinson insan zihninin gelişmesi için 3 prensip sıralıyor ve günümüz eğitim sisteminin onlara karşı nasıl çalıştığını anlatıyor. Eğlenceli ve renkli konuşmasında şu anda karşı karşıya olduğumuz eğitimin “ölüm vadisi”nden nasıl çıkılacağını ve genç nesilleri ihtimallere ortam hazırlayarak nasıl yetiştireceğimizi anlatıyor.

3. Salman Khan’ın TED Konuşması

Bitmemiş bir temel üzerine bir ev yapmayı ister miydiniz? Peki, o zaman öğrencileri neden henüz temel kouları kavramadan hızlı bir eğitim-öğretimden geçiriyoruz? Evet karmaşık bir durum fakat eğitimci Sal Khan çaba içindeki öğrencilerin kendi seviyelerindeki konularda uzmanlaşmalarına yardımcı olarak onları bilim adamlarına dönüştürme planlarını paylaşıyor.

4. Seth Godin’in TED Konuşması

*5 KİŞİ Komünitesi’nde belirli aralıklarla okuduğumuz kitaplar, makaleler, izlediğimiz TED konuşmaları, filmler/belgeseller ile ilgili sohbet ediyoruz. Bu görüşmeleri Zoom üzerinden 4-5 kişilik breakout roomlarda gerçekleştiriyoruz.

Bir sonraki etkinliği kaçırmamak için telegram kanalına girebilirsiniz.

5 KİŞİ Komünite buluşmasından bir fotoğraf