Seneca: Yaşamın Kısalığı Üzerine – Mutlu Yaşam Üzerine

5 KİŞİ Komünitesi*yle beraber 3 Haziran 2020 saat 22:00’de Zoom üzerinden Romalı filozof ve devlet adamı Seneca’nın “Mutlu Yaşam Üzerine – Yaşamın Kısalığı Üzerine” kitabını okuyoruz ve hep beraber tartışıyoruz.

Kaynak:

  1. Kitap
    İnsan oldum olası yaşamın kısalığından yakındı. Bugün de değişen bir şey yok. Yaşamın Kısalığı Üzerine Romalı Filozof ve devlet adamı  Seneca’nın zaman kullanımı sorununu ele aldığı bir yapıtıdır. Seneca, boşa harcanmayan doğru kullanılan yaşamın yeterli uzunlukta olduğunu savunur.

İnsan yaşamıyla ilgili olarak çoğunluğun tercihlerini örnek almak zorunluluğu hissetmemeli. Aklı temel almalı. Akla karşı duran kalabalıktan kendini kurtarmalıdır. Kendi içine çekinip yaşamı felsefe yoluyla düşünmeye başlayan insan, çoğunluğun hiç bir değeri olmayan bir sürü gereksiz şeye değer verdiğini, bu yüzden onlardaki dışsal unsurlara dayanan mutluluk görüntüsünün sahte ve geçici olduğunu anlayacaktır. 

Seneca


Mutlu yaşamak, doğayla uyumlu yaşamaktır.

Seneca

Tarih Obası Youtube Kanalı’ndaki Kitap İncelemesi

“Berbat kitaplar ve berbat insanlar yüzünden adı batırılan kişisel gelişime sahip çıkıyoruz. Kişisel gelişim öyle değil böyle olur diyor ve özenle seçtiğimiz kitapları beraberce okuyup yorumluyoruz.”

*5 KİŞİ Komünitesi’nde belirli aralıklarla okuduğumuz kitaplar, makaleler, izlediğimiz TED konuşmaları, filmler/belgeseller ile ilgili sohbet ediyoruz. Bu görüşmeleri Zoom üzerinden 4-5 kişilik breakout roomlarda genellikle akşam saatlerinde gerçekleştiriyoruz.

Bir sonraki etkinliği kaçırmamak için telegram kanalına girebilirsiniz.

5 KİŞİ Komünite buluşmasından bir fotoğraf 🙋🏻‍♂️