Teknoloji Bizi Nasıl Etkiliyor?

Teknoloji bizi neye dönüştürüyor?

Bilinçli bir teknoloji kullanıcısı nasıl olabiliriz? 

13 Mayıs 2020 saat 22:00’de 5 KİŞİ Düşünce Kulübü*’yle beraber tartışıyoruz.

Kaynaklar:

  1. Tekno-sosyolog Zeynep Tüfekçi, her tıklamayla beraber, yapay zeka kaynaklı bir distopya inşa ettiğimizi anlatıyor. Ufuk açan bu konuşmasında Tüfekçi, Facebook, Google ve Amazon gibi şirketlerin, reklamlara tıklamamız için kullandıkları algoritmaların, aynı zamanda siyasi ve sosyal bilgiye erişimimizin organize edilmesi için de kullandığını ayrıntılı bir şekilde ortaya koyuyor. Ona göre asıl tehdit unsuru, makineler değil. Anlamamız gereken şey, gücü elinde tutanların, bizi kontrol etmek için yapay zekayı ne şekilde kullanabileceği ve bizim bu durum karşısında ne yapabileceğimiz.

2. Ne sıklıkla teknoloji bizi normalde yapıyor olmamız gereken şeyden uzaklaştırıyor? İş yerinde veya oyun oynarken ürkütücü miktarda zamanımızı bildirimler ve açılan yeni sayfalarla geçiriyoruz. Zamanımızı iyi şekilde geçirmemize yardımcı olmak yerine, sanki teknoloji zamanımızı bizden çalışıyormuş gibi hissediyoruz. Tasarım düşünürü Tritan Harris daha anlamlı etkileşimler sağlayacak teknoloji hakkında düşünceli, yeni fikirler sunuyor. Bize şunu soruyor: “En derin insani değerler için tasarlandığı zaman teknolojinin geleceği nasıl görünüyor?”

*5 KİŞİ Düşünce Kulübü’nde belirli aralıklarla okuduğumuz kitaplar, makaleler, izlediğimiz TED konuşmaları, filmler/belgeseller ile ilgili sohbet ediyoruz. Bu görüşmeleri Zoom üzerinden 4-5 kişilik breakout roomlarda genellikle akşam saatlerinde gerçekleştiriyoruz.

Bir sonraki etkinliği kaçırmamak için telegram kanalına girebilirsiniz.

5 KİŞİ Komünite buluşmasından bir fotoğraf 🙋🏻‍♂️