Kırılganlık, Utanç, Empati Cesaret

Brene Brown’u ve içeriklerini 20 Mayıs 2020 saat 22:00’de 5 KİŞİ Komünitesi*’yle beraber tartışıyoruz.

Kaynaklar:

  1. “Hepimiz başarısız oluruz. Ancak bu başarısızlıkları inkâr etmek ya da sadece kabul etmek yeterli değil. Kusurlarımızı benimsediğimizde; kusurlarımızın üstesinden gelmek için çalışıp, cesur olup riskler aldığımızda gerçek liderler oluruz, hayal kırıklığı yaşadığımız zaman uydurduğumuz sahte hikayelere inanarak değil.” – Brene Brown

Bu alıntının altında yatan düşünce: insanın asıl amacı mükemmel olmak değildir, kendini gerçekleştirmektir. 

2. Brown 2010 yılında “The Gifts of Imperfection” (Mükemmel Olmamanın Hediyesi) başlıklı ilk akademik olmayan kitabının yayımlanmasından birkaç ay önce TEDxHouston’da yaptığı “Kırılganlığın Gücü” adlı konuşması 45 Milyondan fazla izlenme ile dünyada en fazla izlenen ilk 5 TED konuşmasından biri.

3. Deneyimlerimizi paylaşmamız gerekir. Utanç, insanlar arasında oluşur ve insanlar arasında iyileşir. Eğer onu dinleme hakkını elde etmiş birini bulabilirsek, hikâyemizi anlatmamız gerekir. Çünkü utanç, dile getirildiğinde güç kaybeder. 

Utancın yaşamlarımızda kontrolden çıkması için üç şeye ihtiyaç vardır: gizlilik, sessizlik ve yargılama. Utanç verici bir şey olduğunda ve biz onu gizli tuttuğumuzda, iltihaplanır ve büyür. Sonunda ise bizi tüketir. 

4. Empati, çoğu insanın deneyimlediğini düşündüğü, günlük konuşma dilinde dahi sıklıkla kullandığı bir kavram. Ancak Brene Brown’un videosunda da işlediği gibi empati ve sempati kavramları benzer gibi gözükse de içinde büyük farklılıklar barındırıyor. 

Bu iki kavram arasındaki en temel fark, empatide tüm odak karşı taraftadır. “O ne yaşamış, neden böyle hissediyor, neye ihtiyacı var?” tamamen karşı tarafla bağ kurup onu anlamaya çalışır.

Sempatide ise karşı tarafın perspektifini anlama çabası yoktur. Yaşanılan durumdan bağımsız olarak anlık rahatlatma amacı vardır. 

“Empati, andadır, yargılamaz ve tüm beden diliyle de bunu hissettirir.”

*5 KİŞİ Komünitesi’nde belirli aralıklarla okuduğumuz kitaplar, makaleler, izlediğimiz TED konuşmaları, filmler/belgeseller ile ilgili sohbet ediyoruz. Bu görüşmeleri Zoom üzerinden 4-5 kişilik breakout roomlarda genellikle akşam saatlerinde gerçekleştiriyoruz.

Bir sonraki etkinliği kaçırmamak için telegram kanalına girebilirsiniz.

5 KİŞİ Komünite buluşmasından bir fotoğraf 🙋🏻‍♂️